Bartek Janda

Moim ulubionym przedmiotem był WF, zawsze lubiłem biegać, grać w piłkę, tak jak każdy chłopiec w moim wieku.

Bartek Janda związany jest z Lublinem

Nazywam się Bartek, jestem absolwentem Technikum nr 1 w Lublinie. Pochodzę z rodziny słyszącej ze Starego Zamościa. Dla rodziców było zaskoczeniem, że na świecie pojawiło się dziecko z wadą słuchu. Rodzice nigdy nie mieli kontaktu z osobami niesłyszącymi, nie znali języka migowego, nie wiedzieli jak mogą ze mną komunikować się. Aparaty słuchowe dostałem, kiedy zacząłem uczęszczać do szkoły podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.Przez wiele lat żyłem w świecie ciszy, nie zrozumiałem, dlaczego jestem „inny” niż moi rodzice, rodzeństwo, koledzy. Z otoczeniem porozumiewałem się za pomocą prostych gestów. Dopiero w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II, nauczyłem się wszystkiego, poznałem język migowy, nauczyłem się mówić. Spotkałem chłopców i dziewczynki, którzy byli tacy jak ja. Początkowo tęskniłem za domem rodzinnym, nie rozumiałem dlaczego rodzice wysłali mnie tak daleko, dlaczego muszę mieszkać w internacie. Z czasem przyzwyczaiłem się, koledzy, koleżanki, nauczyciele z Ośrodka stali się moją drugą rodziną, a Ośrodek drugim domem.
Moim ulubionym przedmiotem był WF. Zawsze lubiłem biegać, grać w piłkę, tak jak każdy chłopiec w moim wieku. W Ośrodku dowiedziałem się o istnieniu Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”. Zacząłem trenować w piłkę nożną, siatkówkę i lekkoatletykę. Obecnie uprawiam tylko lekkoatletykę na dystansie 100m, 200m i sztafety 4x100m. Treningi były 5 razy w tygodniu. Bywało ciężko. Nie wiedziałem, czy uda mi się pogodzić naukę ze sportem. Udało się! Byłem wielokrotnym młodzieżowym (2006 – 2010) i seniorskim mistrzem i wicemistrzem Polski (od 2010) w biegu 100m, 200m, 4x100m i też 4x100m. Byłem dwukrotnym uczestnikiem  Igrzysk Głuchych w Sofii 2013 i Samsunie 2017).Osiągałem znaczące sukcesy w sporcie:
  • srebrny medal w sztafecie 4 x 100m w Mistrzostwach Europy – Bydgoszcz 2015;
  • srebrny medal w biegu 100m i brązowy medal w sztafecie 4 x 100m w Mistrzostwach Europy Juniorów – Bydgoszcz 2012;
  • 5 miejsce w sztafecie 4 x 100m w Igrzyskach Głuchych w Sofii 2013
  • 4 miejsce w sztafecie 4 x 100m w Igrzyskach Głuchych w Samsunie 2017.
Sport to nie tylko moja pasja. Sport daje mi możliwość poznania wielu osób np. w tym roku byłem na spotkaniu z władzami państwowymi (przedstawicielami rządu – premier Beaty Szydło i kancelarii Prezydenta Polski Andrzeja Dudy) w czasie zaprzysiężenia przed wyjazdem na Igrzyska Głuchych w Samsunie w Turcji.Uprawiając sport mogę zwiedzać Polskę i świat. Sport daje mi stabilizację finansową. Dzięki uprawianiu sportu usamodzielniłem się. Kiedy trenuję, startuję na zawodach, to nie czuję swojej niepełnosprawności.

Kliknij w miniaturę, aby otworzyć zdjęcie w pełnym rozmiarze